Słyszeliście może o projekcie zwanym Little Free Libraries? Porozrzucane po całym świecie biblioteki wielkości karmnika dla ptaków działają na zasadzie – weź książkę/zostaw książkę. Otwarte przez 24 godziny na dobę, bezpłatne, oparte na zaufaniu i dostępne dla wszystkich, czy to rzeczywiście działa?
Spróbuj, to się przekonasz. Autorzy projektu szczegółowo instruują, jak zbudować wolną biblioteczkę, gdzie ją postawić i jak o nią dbać.
www.littlefreelibrary.org
Uwolnij książkę
Idea bookcrossingu, czyli „krążenia książek” nie jest nowa i w wielu miejscach pojawiły się półki z lekturami, które można wziąć, przeczytać i znów podać dalej. Zazwyczaj takie punkty wymiany książek znajdują się w kawiarniach, przy bibliotekach czy na uczelniach. Rzadziej można znaleźć ciekawe czytadło na ławce czy parapecie okiennym, ale i to się zdarza. We Wrocławiu działa 6 publicznych skrzynek bookcrossingowym, m.in. na Dworcu Głównym. Jednak książki, które można tam znaleźć, to najczęściej niechciane lub przestarzałe poradniki i książki specjalistyczne, które nie znajdują amatorów.
MIRKI, czyli Miejskie Regały Książkowe w Poznaniu
Natomiast w Poznaniu w zeszłym roku pojawiły się Miejskie Regały Książkowe w ramach inicjatywy „Ulepsz Poznań”. Każda z szafek promujących ideę bookcrossingu posiada swojego opiekuna, miasto dofinansowało zakup książek, jednak po tygodniu półki świeciły pustkami. Ludzie zabierali książki, ale nie przynosili nic w zamian. W kwietniu Stowarzyszenie Inwestycje dla Poznania postanowiło zadbać o zapełnienie „Mirków” i zaapelowało do poznaniaków o przyniesienie i pozostawienie na regałach zbędnych książek. Losy inicjatywy można śledzić na facebookowym profilu
Gdańsk czyta na plaży
Gdańsk także promuje czytelnictwo. Na początku 2013 roku w tramwajach pojawiły się siatki z książkami, które miały uprzyjemnić podróż. Jednak podobnie jak w Poznaniu miejscy czytelnicy zabierali książki ze sobą do domu, ale nie przynosili nic na wymianę.
Dlatego letnia akcja „Biblioteka na plaży” ma trochę inny charakter – książki należą do gdańskich bibliotek i są oznakowane, co przypomina o konieczności odniesienia lektury z powrotem na plażowy regał.
„Biblioteki na plaży” działają przy:
Jelitkowo, wejscie nr 72 – Bar plażowy
Jelitkowo, wejście nr 65 – Tawerna Klipper
Molo Brzeźno, wejście nr 52 – Bar plażowy
Molo Brzeźno, wejście nr 50 – Bar plażowy
Dom Zdrojowy Brzeźno, wejście nr 41 – Tawerna Dom Zdrojowy
Stogi, wejście nr 26 – Obiekt Służb Ratowniczych
Sobieszewo, wejście nr 16 – Obiekt Służb Ratowniczych
Orle, wejście nr 11 – Obiekt Służb Ratowniczych
Lotna Czytelnia w Krakowie
Biblioteka na rowerze? Taki zamysł przyświecał inicjatorom „Lotnej Czytelni” – wspólnej akcji Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie i Stowarzyszenia Kraków Miastem Rowerów. W każdą słoneczną środę sierpnia, na Bulwarach Wiślanych, w godz. 12.00-17.00 spotkać będzie można rower cargo z logo akcji, a w nim wiele ciekawych książek. Zasada akcji jest prosta, wystarczy wziąć książkę z Lotnej Czytelni, a po jej przeczytaniu oddać obsłudze roweru bądź w Punkcie Informacyjnym Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie.